Kompletujący wyprawkę dla noworodka rodzice stają przed dylematem, jaką wanienkę dla malucha wybrać. Możemy zdecydować się na specjalną komodę kąpielową, ale równie dobrze wystarczy najzwyklejsza plastikowa wanienka, którą można postawić na komodzie lub na czas kąpieli wsadzić do zwykłej wanny.
Jeżeli nie mamy w mieszkaniu zbyt dużo miejsca, lepiej zdecydować się na zakup zwykłej wanienki. Na początku musimy zastanowić się, jaki jej rozmiar będzie nam najbardziej odpowiadał.
Do zalet wanienki o mniejszych gabarytach należy m.in. to, że łatwiej nam będzie w niej kąpać nowonarodzone dziecko. Mniej będziemy się wtedy obawiać wyśliźnięcia nam go z rąk, jest ona także poręczniejsza i oczywiście zajmuje odpowiednio mniej miejsca. Poza tym łatwiej będzie nam do niej wlewać wodę, a po zakończeniu kąpieli opróżniać ją. Długość takiej niewielkiej wanienki to z reguły 80 cm. Niestety, podstawową wadą tychże sprzętów jest fakt, że dziecko bardzo szybko z nich wyrasta. Wanienka o podanych wyżej wymiarach przeważnie staje się bezużyteczna, gdy nasza pociecha ma ok. pół roku. Wiele mam nie uważa tego zresztą za zbytnią wadę. Dziecko posiadające już umiejętność siedzenia może być kąpane w dużej, „dorosłej” wannie.
Większa wanienka (o długości ok. 100 cm) starczy nam oczywiście na dłużej i nieco większy maluch będzie mieć w niej więcej miejsca na manewry. Dzięki temu nie musimy się tak szybko decydować na rozpoczęcie kąpieli w naszej wannie, nasz maluch może swobodnie kąpać się w niej do ukończenia pierwszego roku życia. Niektórzy rodzice nadmieniają, że nie każde dziecko od razu siada na tyle stabilnie, by można je było przestać korzystać z dziecięcej wanienki.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jak to będzie u nas, warto kupić wanienkę o średnim rozmiarze – nie najmniejszą, ale też nie największą z dostępnych na rynku. Często dopiero „w praniu” okazuje się, czy nasze dziecko będzie kąpać się przez dłuższy okres w plastikowym mebelku, czy stosunkowo szybko „przeprowadzi” się do tradycyjnej wanny. Wtedy możemy zdecydować się też na krzesełko do kąpieli dla dziecka, z którego będzie w takiej wannie korzystać.
Kupując wanienkę warto rozejrzeć się również za przydatnymi kąpielowymi akcesoriami. Są to np. specjalne leżaczki ze zdejmowanym poszyciem, na których możemy wesprzeć kąpanego przez nas noworodka. Inne rozwiązanie to gąbka do kąpania, ale jeśli zdecydujemy się na nie, pamiętajmy, by często wymieniać ją na nową, ponieważ jest ona siedliskiem bakterii. Jeśli liczymy się z każdym groszem, leżaczek bądź gąbkę może zastąpić położona na dno wanienki zwykła tetrowa pielucha.
Pewną nowością na rynku są… wiaderka do kąpieli, w których niemowlę przyjmuje pozycję podobną do tej, jaką pamięta z pobytu w brzuchu mamy. W tym wypadku głowa dziecka bez naszego wysiłku pozostaje cały czas ponad poziomem wody (w zwykłej wanience musimy ją cały czas podtrzymywać).